Warsztaty ekologiczne w Muzeum Wsi Opolskiej

Dnia 6 czerwca 2016 r. została zorganizowana wycieczka szkolna na warsztaty ekologiczne do Muzeum Wsi Opolskiej. Zajęcia odbywały się pod hasłem: „Ochrona trzmiela i siedlisk z nim związanych;. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję wziąć udział w dwóch blokach lekcyjnych. Na pierwszym o temacie: „Rola trzmiela w przyrodzie”, zostali zapoznani z gatunkami trzmiela, ich rozwojem, życiem i rolą w przyrodzie, a także dowiedzieli się, jak zbudował domek dla trzmiela oraz, pod okiem instruktora, podjęli próbę samodzielnego wykonania konstrukcji. Podczas drugiego bloku tematycznego pt.: „Rośliny ważne dla trzmieli i innych pożytecznych owadów, w tym chronione i zagrożone” uczestnicy zostali zapoznani z gatunkami roślin chronionych i zagrożonych wyginięciem. Dowiedzieli się, jak wygląda tradycyjna uprawa roślin użytkowych i ozdobnych opolskiej wsi, w szczególności jako bazy pokarmowej trzmieli. Dzieci samodzielnie posadziły nasiona w doniczkach, które następnie zabrały ze sobą do szkoły, by móc śledzić następnie cykl ich życia.
W warsztatach uczestniczyło 28 uczniów z klas: IV, V i VI.
Celami wyjazdu było:

• zapoznanie uczniów z gatunkami trzmiela, jego rozwojem, życiem oraz bardzo ważną rolę w przyrodzie,
• rozwijanie zdolności artystycznych i kreatywności,
• zapoznanie z gatunkami roślin chronionych i zagrożonych wyginięciem,
• ukazanie tradycyjnej uprawy roślin użytkowych i ozdobnych opolskiej wsi, w szczególności jako bazy pokarmowej trzmieli,
• integracja uczniów.

Wszyscy uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni z wyjazdu oraz z efektów swojej pracy podczas warsztatów.