Wycieczka do Palmiarni i Aquadromu

04 kwietnia 2019 r. uczniowie klasy IV-VIII wraz z p. Aleksandrą Strugałą, Katarzyna Majdą i Jolantą Panek wybrali się do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach oraz Aquadromu w Rudzie Śląskiej.

Podczas podbytu w Palmiarnii Miejskiej w Gliwicach uczniowie poznali różnorodne roślin z całego świata. Towarzyszący im przewodnik objaśniał sposobów przystosowania się flory do zróżnicowanych warunków klimatycznych oraz podkreślał znaczenie poszanowania przyrody. Dzieci zwiedziły łącznie pięć pawilonów, m.in. pawilon roślin użytkowych, pawilon tropiku, pawilon historyczny, pawilon sukulentów, pawilon akwarystyczny. Ucznowie mogli tam zobaczyć m.in. „w całości” cytrusy, rośliny przyprawowe m.in.: pieprz czarny, biały, goździki, laur, kawę, kardamon oraz największą tu roślinę - bananowca, który nie jest drzewem a byliną wydającą największe w świecie flory liście. W pawilonie historycznym pan przewodnik opowiadał i wskazywał rośliny obecne w palmiarni od początku jej istnienia, czyli od roku 1925 i mające ponad 120 lat. Dużym zainteresowaniem uczestników, oprócz bardzo rzadkich i ciekawych roślin, cieszyły się egzotyczne papugi, gady, owady oraz akwaria pełne równie egzotycznych ryb z różnych zbiorników wodnych świata. Po zwiedzaniu dzieci mogły chwilę odpocząć i zjeść małe co nieco.

Kolejnym punktem wycieczki był Aquadrom w Rudzie Śląskiej, gdzie dzieci spędziły bardzo miło i aktywnie czas. Przed wejściem na basen dzieci zostały przeszkolone przez pracownika parku wodnego w zakresie bezpieczeństwa korzystania z obiektu.