Próbny alarm przeciwpożarowy

W czwartek 11 października 2018 roku na 3. lekcji został przeprowadzony próbny alarm pożarowy połączony z ewakuacją uczniów i pracowników z budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Jaworznie. W związku z ćwiczeniami przeciwpożarowymi powstał projekt pod kryptonimem "Szkoła Jaworzno 2018" zatwierdzony prze Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej i wójta Gminy Rudniki, Andrzeja Pyziaka. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia oraz sprawdzenia gotowości bojowej jednostek KSRG.

Akcja przebiegała szybko i sprawnie. Po wykryciu awarii i zaalarmowaniu zdarzenia długim dzwonkiem uczestnicy ćwiczeń opuścili budynek szkoły wyjściami zgodnie z planem ewakuacji i udali się na miejsce zbiórki. Nad przebiegiem ewakuacji czuwała Pani Dyrektor Agata Polak. Uczniowie bez paniki i z dużym zdyscyplinowaniem wykonali próbę ewakuacji. Na miejscu nauczyciele jeszcze raz sprawdzili obecność oraz złożyli meldunek prowadzącej ewakuację –  Pani Dyrektor. Okazało się, że dwoje uczniowie nie opuściło budynku szkoły. Po chwili na miejsce dotarła jednostki OSP Rudniki, Żytniów, Dalachów oraz Komendant Gminny – dowódca akcji. Wozy strażackie na sygnałach wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród uczniów i okolicznych mieszkańców. Strażacy szybko zabezpieczyli miejsce ewakuacji oraz przystąpili do akcji gaśniczo-pożarniczej. Zarówno dwójka uczniów, jak i poszkodawany w symulowanym porzaże strażak, zostali uratowani, co z ogromnym zaiteresowaniem obserwowali uczniowie szkoły.

Kolejnym punktem było pozytywne podsumowanie ćwiczeń przez głównego rozjemcę kpt. Damiana Szczęsnego z PSP Olesno. Następnie Wójt Gminy wraz z Komendantem Gminnym wyrazili słowa uznania dla Pani Dyrektor za chęć prowadzenie tego rodzaju ćwiczeń.

Po zakończeniu ewakuacji podekscytowani uczniowie udali się wraz z nauczycielami do klas.