Dzień Pustej Klasy

Ten dzień mógłby mieć różne nazwy: Dzień Inspirujących Spacerów, Dzień Odkrywania Lasu, Dzień Odpoczynku na Łące, Dzień Parkowych Zabaw – wszystko zależy od tego, jaki pomysł na jego spędzenie znajdą nauczyciele i ich uczniowie. Nosi jednak inną nazwę: to Dzień Pustej Klasy, czyli międzynarodowym święto edukacji na świeżym powietrzu.

Nazwa święta, zainaugurowanego w 2012 roku przez grupę londyńskich nauczycieli, doskonale oddaje jego jasny i klarowny cel: sprawić, aby klasy były puste.[...]Wszystko po to, aby promować edukację terenową – prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie.

[...]Natura ma same zalety: jest otwarta 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Las, łąka czy parkowa polana to najlepiej wyposażone sale lekcyjne jakie możemy sobie wyobrazić. Jest tu wszystko, czego możemy potrzebować do efektywnego nauczania, bez względu na przedmiot. Natura uczy, dotlenia, aktywizuje, pobudza wyobraźnię, wzrusza i zadziwia.

"O dniu pustej klasy", Marta Karbowiak

9 czerwca nauczyciele i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaworznie wyszli na dwór, żeby świętować ten dzień w przyjemny i pożyteczny sposób. Wszyscy zgromadzeni na szkolnym podwórzu trwali w stanie głębokiego zaczytania przez 20 minut. Jest co najmniej 10 powodów, dlaczego mogło się tak stać. Czytanie:

1. Stymulują umysł.

2. Uspokajają.

3. Poprawiają sen.

4. Pogłębiają wiedzę.

5. Wzbogacają słownictwo.

6. Poprawiają pamięć.

7. Ćwiczą myślenie analityczne.

8. Opóźniają demencję i spowalniają rozwój choroby Alzheimera.

9. Rozwijają empatię.

10. Czytanie jest zaraźliwe :)

Akcja odbyła się w ramach Dni Książki w PSP Jaworzno organizowanych przez p. Jadwigę Głowcką. Natomiast pomysłodawczynią Dnia Pustej Klasy była p. Katarzyna Majda. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zachęcamy do odwiedzania bibliotek!