Apel z okazji Konstytucji 3 maja

„Niekończąca się historia”

W momentach ważnych, wzruszających, podniosłych harcerze zbierają się przy ognisku. Najlepiej, gdy jest to ognisko na polanie w lesie. Jeżeli takiej możliwości jednak nie ma to wówczas ognisko zastępuje blask świec.

5 maja 2017 roku harcerze X Leśnej Drużyny Harcerskiej zaprosili uczniów i pracowników PSP w Jaworznie na spotkanie przy blasku świec (czyli harcerski kominek) z okazji rocznicy Konstytucji 3-go Maja.

W harcerskim kręgu usiedli wszyscy harcerze, nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy szkoły. Drużynowa X LDH Marcelina Koterba przedstawiła nam gawędę o powstaniu Konstytucji. W jej trakcie harcerze ustawiali zapalone świece. Na czym? Gdzie? To się miało dopiero okazać. Gawęda uzupełniana była harcerskimi piosenkami tj. „Szara lilijka”, „Krajka”, „Harcerskie ideały”. Gdy opowieść dobiegła końca harcerze wstali, a wszystkim ukazał się świecący napis KONSTYTUCJA. Najpierw harcerze, a następnie cała szkoła głośno wykrzyknęła ten radosny wyraz, który nas Polaków napełnia dumą i szczęściem.

W ten sposób wszyscy staliśmy się częścią „Niekończącej się historii” rozpoczętej w 1791 roku., a trwającej po dziś dzień, ponieważ każde następne pokolenie, każdy kolejny rocznik uczniów dodaje do niej swoją własną opowieść, dumę, radość i poczucie odpowiedzialności za to co nasze, co wspólne – za POLSKĘ.

Harcerski kominek zakończyliśmy Kręgiem Przyjaźni przekazując sobie braterski uścisk dłoni i hasło CZUWAJ, które ma nam przypominać żebyśmy zawsze byli gotowi do przygód, radości, pomocy, pracy, uśmiechu.

Będziemy czujni, będziemy gotowi!

Z harcerskim pozdrowieniem

CZUWAJ!