Oddział Przedszkolny Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Jaworznie

Co pływa, a co tonie

Przeprowadziliśmy doświadczenie pt.: „Co pływa, a co tonie?”. Przygotowaliśmy do niego klocki drewniane i plastikowe, kamyki, metalowe nożyczki, piórko, plastelinę, korek, ,papier oraz zszywki. Najpierw nazywaliśmy wszystkie zgromadzone przedmioty i próbowaliśmy odgadnąć co się z nimi stanie po włożeniu do wody. Następnie sprawdzaliśmy czy przedmioty zatoną, czy nie – kolejno wrzucaliśmy je do pojemnika z wodą. Okazało się, że większość tych przedmiotów utrzymała się na wodzie. Na dno opadły jedynie: plastelina, nożyczki, zszywki. Byliśmy bardzo zdziewieni, gdy zobaczyliśmy, że nawet duże drewniane klocki nie utonęły. Następnie ważyliśmy przedmioty ,,co jest lżejsze a co cięższe? Okazało się że plastelina jest lżejsza od zamoczonego papieru.