Oddział Przedszkolny Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Jaworznie

Słoneczniki - praca plastyczna

Słoneczniki” to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Vincenta van Gogha, namalowane w 1889 roku. Ten pejzażowy obraz przedstawia bukiet żółtych słoneczników ustawionych w wazonie.
Vincent van Gogh, holenderski artysta urodzony w 1853 roku.
Na obrazie widzimy bukiet słoneczników, które van Gogh namalował z bliska, ukazując ich pełną kruchość i delikatność. Kolor żółty dominuje na płótnie, symbolizując słońce i radość. Artysta zastosował mocne, szybkie pociągnięcia pędzlem, które nadają obrazowi energię i dynamikę. Tło w kolorze niebieskim kontrastuje z jaskrawymi żółcieniami, tworząc efekt wizualnego napięcia.
Symbolika słoneczników, które odwracają swoje głowy w stronę światła, może być interpretowana jako wyraz nadziei.
Dzieło „Słoneczniki” van Gogha zachwyca swoją siłą ekspresji i pełnią emocji. Obraz ten stanowi piękne dziedzictwo artysty dla przyszłych pokoleń.